تشخیص تغییرات روحی و رفتاری دانش آموزان توسط مسئولان مدرسه و والدین می‌تواند در پیشگیری از اقدام به خودکشی در نوجوانان و جوانان نقش بسزایی داشته باشد.

شناخت علائم هشدار دهنده خودکشی
دکتر سید کاظم ملکوتی، روانپزشک برای بررسی علت‌های خودکشی دانش آموزان و اینکه چرا این افراد مدرسه را به عنوان محل خودکشی انتخاب می‌کنند، می‌گوید: دانش آموزانی که قصد خودکشی دارند دچار علائمی مانند گوشه‌گیری، پرخاشگری، افت تحصیلی، بی‌حوصلگی، بیقراری، فقدان حمایت و غیره می‌شوند که تشخیص این علائم برای اولیا و مسئولان مدرسه بسیار راحت است. تشخیص به موقع و ارائه مشاوره به این کودکان می‌تواند در جلوگیری از بروز خودکشی نقش بسزایی داشته باشد.

خودکشی در دختران شایع‌تر است
این روانپزشک با بیان اینکه خودکشی در میان دانش آموزان دختر شایع‌تر از پسران است، افزود: مسائل درسی، فرهنگی و ارتباط با جنس مخالف از شایع‌ترین علل خودکشی در میان دختران است که این مسائل موجب اختلاف بین نسل‌ها می‌شود که در نهایت یا والدین درک مناسبی از شرایط فرزندشان نخواهند داشت و یا فرزند نمی‌تواند شرایط خانوادگی و اعتقادی خانواده را درک کند.

علل گرایش جوانان و نوجوانان به خودکشی
وی در ادامه ابتلا به افسردگی، سوء مصرف مواد و اختلافات خانوادگی را از سایر علل گرایش جوانان و نوجوانان به خودکشی دانست و گفت: نوجوانان و جوانان در ابتدا مصرف قرص‌های اعصاب را که در هر خانواده‌ای موجود است، به عنوان راهی برای خودکشی انتخاب می‌کنند. چرا مدرسه؟ این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، افزود: انتخاب محل و روش خودکشی به قصد فردی که می‌خواهد اقدام به خودکشی کند بستگی دارد، افرادی که می‌خواهند خودکشی آنها منجر به مرگ شود از روش‌هایی که خطر مرگ در آن بیشتر است، استفاده می‌کنند، برای مثال در غرب کشور روش‌هایی مانند خودسوزی که احتمال مرگ در آن بسیار زیاد است شایع‌تر است.